חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:38 זריחה: 6:09 ט"ז באדר התשפ"א, 28/2/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הסטודנט לרפואה שמלמד חסידות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1550 - כל המדורים ברצף
לתקן באהבה ומתוך שמחה
יש חדש
כוס של יין וכוס של חומץ
ירושה
הוראה מכל דבר
מפתחות ההיכלות
יודע מחשבות
החג הסודי שנתגלה לעולם
הסטודנט לרפואה שמלמד חסידות
הלנת שכר בהלכה

בשיעורי החסידות שמוסר הרב בנימין סופייב (34), משליחי חב"ד בווינה, הוא מרבה לדבר על יד ההשגחה, המלווה את האדם בכל נפתולי חייו. ובאמת, מי כמוהו יודע על מופלאותן של דרכי ההשגחה, שטלטלו אותו ממקום למקום, עד שהביאו אותו למקום שבו הוא עומד היום.

הוריו עלו לארץ מאוזבקיסטן. בנימין נולד כאן, בארץ. בהיותו בן ארבע היגרה משפחתו לווינה, בירת אוסטרייה. הילד נשלח ללמוד במערכת החינוך הממשלתית וחש ילד אוסטרי לכל דבר. שנות ילדותו ונעוריו עברו עליו בלי שתהיה לו זיקה מיוחדת ליהדות. המגע הראשון עם מורשתו אירע כאשר החל ללמוד רפואה. "היה שם שירות מיוחד של לימודי דת", הוא מספר. "בחרתי ללמוד תנ"ך וידע יהודי כללי".

הגויים מסייעים

כשנחשף הצעיר בפעם הראשונה לדיני הכשרות, הוקסם. "רציתי להתחיל לאכול כשר", הוא משחזר, "אבל הוריי לא אהבו את הרעיון. באין ברירה פניתי לחסיד סאטמר שהכרתי, והוא פתח לפניי את ביתו. נעשיתי בן בית אצלו, וכך יכולתי לאכול כשר".

הוא הצטיין בלימודי הרפואה, ובד בבד החל לשמור שבת. חבריו וצוות המורים דווקא סייעו לו. "כחלק מלימודי השפה הלטינית היינו צריכים לנסוע לרומא שבאיטליה", הוא מספר. "גיליתי כי חלק מהנסיעה תהיה בשבת והודעתי למורה שלא אוכל להצטרף. בצעד מפתיע הודיע המורה שישנה את כל התכניות, כדי שלא נצטרך לנסוע בשבת. המורה גם שילם מכספו כדי שאוכל להתאכסן במקום שיתאים לשמירת השבת שלי. למדתי מהמקרה הזה שכאשר יהודי עומד על שלו ואינו נרתע מהקשיים – הגויים דווקא מעריכים זאת ועוזרים לו".

סגירת מעגל

בהדרגה גברה התעניינותו ביהדות. הרב יעקב בידרמן, שליח חב"ד בווינה, הציע לו לנסוע ללמוד בישיבה בארץ. כך מצא את עצמו הסטודנט לרפואה בישיבה בצפת. אחרי כמה שנות לימוד התחתן והקים בית נאמן בישראל, והוסיף ללמוד בכולל.

בינתיים חיפש הרב בידרמן אברך שיוכל לפעול בקרב קהילת יוצאי אוזבקיסטן בווינה, המונה יותר מחמש-מאות וחמישים משפחות. בנימין חזר לווינה, והפעם כמי שנושא את התואר 'הרב סופייב'.

כוחה של החסידות

הרב סופייב ניחן בכושר הסברה בהיר. הוא מדבר וכותב גרמנית רהוטה. במשך כמה שנים הוציא לאור עלון שבועי, ולפני כמה חודשים השיק ספר על פרשיות השבוע ברוח החסידות. לא היה קל להשיג אותו בטלפון, כי הוא מסיים שיעור ומתחיל שיעור ובמשך רוב היום הטלפון שלו כבוי. שומעי לקחו מייצגים קשת רחבה של בני העדה הבוכרית, מהם שומרי מצוות ואחרים בצעדי התקרבות ראשוניים.

"החלטתי לכתוב את הספר אחרי שגיליתי על בשרי את כוחה המופלא של תורת החסידות", הוא אומר. "לימוד החסידות גורם לאדם להיות עדין יותר, אמיתי יותר וירא אלוקים יותר".


נפתולי ההשגחה. הרב סופייב בשיעור חסידות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)