חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:45 זריחה: 5:59 כ"ד באדר התשפ"א, 8/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מאודסה לנתניה דרך המוזיקה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1656 - כל המדורים ברצף
להתמזג בתוך היחד היהודי
יש חדש
ברכות ברגע האחרון
שמחת תורה
שכר הריקוד
העולם נרגע
קנאת המוסלמי
שמחה פורצת
מאודסה לנתניה דרך המוזיקה
הקפות ועליות

השם שלמה ניזין אינו מוכר כל-כך לקורא הישראלי, אבל הזמר הצעיר, תושב נתניה (34), ממלא אולמות במאות ערים סביב הגלובוס. ניזין הוא אחד הזמרים האהובים בקהילות יהודיות בעולם. בחודשים הקרובים הוא עתיד להופיע ברוסיה ובאוקראינה, בסרביה ובבלרוס, במונטנגרו ובנורווגיה, בקזחסטן, בקירגיזסטן, באזרבייג'ן, בשווייץ, באוסטריה, בפולין, באסטוניה, בארה"ב.

שלושה עשורים לאחור. אודסה. שעת צהריים. שלמה הקטן עומד עם הוריו בתחנת אוטובוס ואוחז כלי נגינה מחרס, המיועד לילדים. הוא מנגן בכלי. אחד האנשים הממתינים בתחנה ניגש להורים. "הילד הזה הוא כישרון נדיר. אתם חייבים לקחת אותו לבית ספר מוזיקלי", הספיק לומר בטרם עלה לאוטובוס.

עתיד מבטיח

הילד נרשם ללימודי מוזיקה. בהיותו בן שש-עשרה כבר השתלב בלהקות מפורסמות. כעבור שנתיים החל להופיע לבדו. הקהל אהב את ביצועיו והעתיד נראה מבטיח.

דווקא בחנות פיצה באודסה נרשמה התפנית המפתיעה בחייו. "ישבתי עם חבר", הוא משחזר. "במהלך השיחה אמר לי: אתה יודע, אנחנו מדברים עכשיו רוסית, אבל אני במקור מגיאורגיה. כשאקים משפחה אחנך את ילדיי על ברכי התרבות הגיאורגית. אלמד אותם על ההיסטוריה של העם שלנו. אכיר להם את השפה ואת המנהגים שלנו".

תפנית בפיצרייה

השיחה הזאת טלטלה את הבחור הצעיר: "התחלתי לחשוב, מה אוכל לתת לילדים שלי? איזה חינוך? איזו מורשת אנחיל להם? נולדתי למשפחה יהודית מסורתית. ידעתי שאני יהודי, ושמרנו פה ושם על מצוות בסיסיות, אבל לא ידעתי כמעט כלום על המורשת של עמי".

הוא הצטרף לנסיעה של צעירים לארץ במסגרת 'תגלית'. הביקור בארץ חיזק בו עוד יותר את השאיפה ללמוד ולדעת על היהדות. כשחזר לאודסה הגיע לבית חב"ד, הצטרף למסגרת של שיעורי תורה והחל לשמור מצוות.

פסגת השמחה

מנהל הלהקה היה בשוק. המשפחה הייתה בהלם. קהל המעריצים התקשה לעכל. לאן נעלם הזמר המוכשר? "היו הרבה אתגרים", הוא משתף. "בהתחלה המשכתי להופיע, ורק ביקשתי שלא לקבוע הופעות בשבת. אחר-כך חשתי שאינני יכול להמשיך בהופעות האלה וביטלתי את כל מה שתוכנן לי. אמרו לי: איך תתפרנס? אבל הייתי חדור ביטחון בבורא העולם".

שלמה החל להופיע במסגרות יהודיות. שמו עבר מפה לאוזן. לפני כמה שנים הקים משפחה, עלה לארץ והתיישב בנתניה. הוא מופיע גם כאן, בארץ. "בסוכות הקרוב אופיע באשדוד, בראשון-לציון, בנתניה ועוד. בחג אני נשאר כאן, עם המשפחה, אחרי קיץ עמוס טיסות לכל קצווי תבל. זה החג האהוב ביותר עליי. אני אוהב מאוד לשיר ולשמֵח בלילות סוכות. שמחת בית השואבה מביאה אותי לפסגות של שמחה טהורה", הוא אומר.


"סוכות הוא החג האהוב עליי". ניזין בהופעה (צילום:
yahad.ru)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)