חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:33 זריחה: 6:00 י"ד באב התש"פ, 4/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עבודת הקודש
זהיר טפי

נושאים נוספים
אור וחום ההתקשרות
פרשת ברכה | מה חידשה תורת החסידות?
אפשר שיֵעָשֶׂה חסיד
השמחה מצד עצם הנשמה
הכוח והעוז גם כנגד קשיי הגלות
"ופרוס עלינו סוכת שלומך"
עבודת הקודש
סדר ההקפות
פרשת וזאת הברכה
עת לדעת
יומן מבית חיינו
הלכות ומנהגי חב"ד
מקורות

תוספת לחג הסוכות: אסופת תעודות ומסמכים מרתקים מארכיון צעירי אגודת חב"ד בארה"ק, החושפים טפח מהמעורבות העמוקה של הרבי בעשייה הענפה של צא"ח, החשיבות שהעניק למוסד הק' והאחריות הרבה שהאציל עליו.

"מתנה מכ"ק אדמו"ר"

המכתב שלפנינו, מי"א באלול תשל"ו, ממוען לרב ישראל לייבוב, היו"ר הבלתי נשכח של צעירי-אגודת-חב"ד במשך עשיריות שנים.

המכתב עוסק בפן הניהולי של חלוקת מזוזות ל'מצויני צה"ל'. מזכירו של הרבי, הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב ז"ל, מדגיש במכתבו כי המזוזות שחילקו צעירי אגודת חב"ד הן "מתנה מכ"ק אדמו"ר שליט"א", והמימון עבורן יינתן על-ידי הרבי באמצעות בא-כוחו בארה"ק, הרב אפרים וולף ז"ל.

 

"נשתדל הפעם לפני כבוד תורתו"

מכתב זה של הרב חודקוב אל הרב לייבוב, נושא את התאריך כ"ד טבת תשל"ו והוא עוסק בפעולותיו של השליח באילת הרב ישראל-צבי גליצנשטיין. באופן חריג הוחלט במזכירות להעניק תמיכה כספית לסניף באילת, ומבין השיטין של ניסוח הפנייה משתקפת ההקפדה על סמכותו של צא"ח כגוף האחראי על תפעול הסניפים: "נשתדל הפעם לפני כבוד תורתו, אשר למשך שני החודשים (ובאם יצליח ויהיה צורך מיוחד – גם חודש שלישי) יתן לו כת"ר שבע-מאות וחמישים לירות ישראליות לחודש... אבל כמובן ופשוט כל העניין צריך להסתדר אך ורק על-ידי כבוד תורתו".

דרך צא"ח

גם הרב ליפא קורצוויל, מנהל סניף צא"ח בקריית מלאכי, הפנה בכ"ח אדר שני בקשה למזכירות הרבי לקבלת תמיכה כסיפת מיוחדת להרחבת עבודתו. "הננו מוכנים לדון על-דבר האפשרות – באופן יוצא מן הכלל – בתנאי שמרכז צעירי אגודת חב"ד תתמוך בבקשה זו, ואשר כמובן גם התמיכה תעבור דרך מרכז צעירי אגודת חב"ד", כתב לו הרב חודקוב בתשובה בט' אדר-שני תשל"ו.

מהנחיה זו ניכר המאמץ להדגיש את מקומו ההיררכי של צעירי-אגודת-חב"ד בהפעלת הסניפים המקומיים. העתק ממכתב זה נמסר לרב לייבוב. בכ"ג מנחם-אב תשל"ו נמסר לרב לייבוב: "במענה למכתבו בצירוף העתק מכתבנו מט' אדר שני לר' ליפא שי' קורצוויל, הנה באם כבוד תורתו ימצא לנכון הרשות בידו, באופן יוצא מן הכלל, לתת"...

פעילים לעולים

איגרת זו, ממזכירות הרבי, ממוענת למר שניאור זלמן שמרלינג מתל-אביב, בתגובה לבקשתו כי שלוחי צעירי אגודת חב"ד יבקרו עולים מרוסיה: "דיברתי מכבר עם מנהל צא"ח המרכזית", כותב הרב חדקוב, "והבטיחני להשתדל בזה".


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)