חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:37 זריחה: 6:11 ט"ו באדר התשפ"א, 27/2/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אלפי קילומטרים בעבור ברית
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1714 - כל המדורים ברצף
כלים לקרב על התודעה
יש חדש
להיות שותף בתיקון העולם
לך-לך
טעם השחרור
תכלית ההליכה
מילת שכנוע
ראשית ההתכללות
אלפי קילומטרים בעבור ברית
ברית בשבת

שנה לאחר שהרב מנחם-מענדל זקלס בא לבריאנסק שבמרכז רוסיה, לשמש בה שליח חב"ד ורב העיר, נולד ילד בקהילה היהודית. בשעה שהכול שמחו והתרגשו היה הרב זקלס מודאג: הברית אמורה להיערך ביום שישי, ומנין יביא מוהל? התברר לו שיש מוהל אחד בלבד ברוסיה וגם הוא עסוק מאוד.

במאמצי-על שעשה השליח הצעיר הסכים מוהל מארץ ישראל לטוס לבריאנסק. השמחה הגדולה הוחמצה לאחר שהטיסה התאחרה והמוהל לא הספיק להגיע בזמן. אך מעז יצא מתוק, ובעקבות התקלה המצערת הזאת החליט השליח הצעיר ללמוד מילה בעצמו. בבריאנסק, הבין, תוכל לסמוך רק על עצמך...

כל ברית – סיפור

זה היה בשנת תשס"ז (2007). שתים-עשרה שנים חלפו מאז אותה ברית שהתאחרה, והרב זקלס כבר זכה למול ארבע-מאות תינוקות יהודים בעיר שליחותו וברחבי רוסיה. כשמדובר ברוסיה, מאחורי כל ברית מסתתר סיפור מופלא ומרגש, הממחיש את המסירות היהודית לקיום בריתו של אברהם אבינו.

"בשל המרחקים ברוסיה הגדולה, כמעט לכל ברית יש סיפור השגחה פרטית מיוחד", מספר הרב זקלס. "כדי להגיע לברית אני צריך לעתים לנסוע מאות קילומטרים, ולפעמים גם אלפי קילומטרים".

מסע בסופת שלגים

הנה סיפור שרשם ביומנו: "קוראים לה אירינה. היא גדלה בבירוביג'ן, בת יחידה להורים יהודים, אך רחוקים מחיי תורה ומצוות. כשבגרה נישאה לגוי. לקראת הלידה הבעל עזב אותה לאנחות. היא החליטה שתגדל את הילד שייוולד כיהודי גאה.

"לאחר הלידה פנתה לשליח חב"ד במקום, הרב אלי ריס, וביקשה למצוא לה מוהל. בשל המרחקים העצומים והתחייבויות קודמות לא נמצא מוהל שיסכים לבוא. באותה עת גם השתוללה סופת שלגים אדירה, ששברה שיא של יובל שנים. מאות טיסות עוכבו. הרב ריס פנה אליי".

דרמה עד הרגע האחרון

שימו לב לפרטי הסיפור המדויקים, כפי שרשם הרב זקלס ביומן הבריתות שלו, בחורף אשתקד: "השקיעה הייתה בשעה 18:13, ונחתנו בשעה 15:15. רק ב-16:15 קיבלנו את המזוודה. עדיין הייתה לפנינו נסיעה של כ-200 ק"מ. בשלב הזה כבר ידעתי שהעניין אבוד. מה הסיכוי שנעשה את הדרך המפותלת והמושלגת בפחות משעתיים?! הנהג, למזלנו, היה יהודי שהתקרב למסורת היהודית והבין שהכול עכשיו בידיו. הוא עשה את הדרך המסוכנת בחירוף נפש, נאבק בגבורה ברוחות העזות ובפיתולי הכביש.

"בניסי ניסים הגענו למקום לפני השקיעה. הברית התקיימה בשעה 18:04! כארבעים וחמש דקות אחרי הברית, בשעה 19:00, כבר  עשיתי את הדרך בחזרה לבריאנסק. אירינה הייתה מאושרת, היא ניצחה!". בנה הרך, הנימול לוי, עדיין אינו מודע לדרמה הגדולה שהתחוללה סביבו. אך הצעד הראשון לחינוכו היהודי הושלם בהצלחה!


המוהל המעופף. הרב זקלס בברית מילה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)