חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:29 זריחה: 6:34 ט' בתשרי התשפ"א, 27/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כל דכפין יאכל במירון
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 960 - כל המדורים ברצף
לחשוף את הרובד הנסתר
יש חדש
הפנימיות שבתוך הייסורים
ל"ג בעומר
נמצא בכל דור
שולחן ומפה
יום משתה ושמחה
כל דכפין יאכל במירון
אמירת 'לשם יחוד'

 

ר' שרגא עומד על משמרתו. לא רק בל"ג בעומר

הניסיון לתפוס השבוע את ר' שרגא שניצר לשיחה היה כמו לקבוע פגישה עם סוחר אתרוגים יומיים לפני סוכות. בכל-זאת הצלחנו לחטוף עמו שיחה שהתנהלה בכמה חלקים, בין ההתרוצצויות לטלפונים הרבים, ובין פגישה עם ספק משקאות לנסיעה למירון.

בל"ג בעומר יעמוד ר' שרגא על רגליו עשרים וארבע שעות תמימות וישרת את ההמונים הרבים שיבואו לשמוח בהילולת רשב"י, כשהוא מאפשר לכל דכפין לסעוד את לבו באולם הכנסת-האורחים שהוא מפעיל סמוך לחצר הקבר.

חזר בריא וצוהל

הזיכרון הראשון של ר' שרגא (53), תושב בני-ברק, ממירון, מחזיר אותו בדיוק חמישים שנה לאחור. ערב ל"ג בעומר תשט"ו קדח הילד שרגא בארבעים ואחת מעלות חום. אביו, הרב יהושע שניצר, מחשובי חסידי בעלז, היה נחוש לקחתו עמו למירון, כדי לספרו שם בפעם הראשונה. רבים מהשכנים התגודדו סביב המונית שבאה לקחתם בבוקרו של יום, והביטו מודאגים באב הנושא בזרועותיו את בנו הפעוט. אחר-הצהריים שבה המונית לבני-ברק ושוב ריתקה את התושבים. איש לא נשאר אדיש לנוכח המחזה המופלא של הילד שיצא מהמונית בריצה, צוהל ומאושש לגמרי, מציג בגאווה את פאותיו הארוכות.

מאז הספיק ר' שרגא להיות במירון עוד אלפי פעמים, ואף לספק את צורכיהם של ההמונים הפוקדים את הקבר. מפעלו של ר' שרגא פועל לאורך כל השנה, והוא מאכיל ומשקה כל קבוצה, משפחה או יחיד, המגיעים לעשות במירון שבת או חג. דיי בשיגור הודעה בפקס כדי שר' שרגא ייערך לאירוח הבאים וידאג להם לסעודות מלאות עם כל הדקדוקים וההידורים.

תיקון הנפש

מגיל שמונה החל אביו לקחתו עמו למירון, בנסיעותיו התכופות לציון. משפחתו דבקה במקום והייתה שותפה לראשוני מכניסי האורחים – הזוג ר' יונה וחנה לבל ואחר-כך ר' דוד פקשר – שמות המוכרים היטב (לצד נוספים) לעולי מירון הוותיקים. מאז דבק ר' שרגא במקום. הצדיק הירושלמי ר' אשר פריינד אמר לו פעם כי הכנסת האורחים במירון היא 'תיקון הנפש' שלו, ומאז הוא רק מרחיב ומפתח את פעילותו זו.

ר' שרגא הוא מאותם אנשים שמירון הוא להם בית שני, ושאת שמו של 'ר' שימען' הם מזכירים כאילו דיברו על מכר קרוב. "אי-אפשר לשער את כוחו של ר' שימען", אומר ר' שרגא בהתרגשות פנימית, ובפיו אין-ספור סיפורי מופת הקשורים בכוחו של התנא האלוקי.

מנפלאות רשב"י

אחד הסיפורים עוסק בתינוק שנולד עם מחלת עור קשה מאוד, שהרופאים לא מצאו לה מזור. מראה התינוק היה מבהיל, וסבלו – נורא. כשהיה התינוק כבן שלושה חודשים לקחו אביו עמו למירון. הוא קרא שם פרק תהילים מתוך השתפכות-הנפש, וסיימו בזעקה נרגשת לקב"ה שירפא את בנו בזכות רשב"י. כשחזר לביתו ניכר שיפור מפתיע בצבע עורו של התינוק. שבועיים לאחר מכן לא נשאר זכר למחלה המסתורית. את הסיפור מסיים ר' שרגא במילים הבאות: "התינוק הזה גדל ב"ה והתחתן, והיום יש לו שלושה ילדים – הלוא הם נכדיי".

כדאי הוא רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק – וכדאי הוא ר' שרגא לסמוך עליו בימי שבת וחג, ובל"ג בעומר על-אחת-כמה-וכמה.


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)