חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:01 זריחה: 6:42 ד' בשבט התשפ"א, 17/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בשביל זה יש 'ידידים'
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1265 - כל המדורים ברצף
ייחודו של לוח-השנה היהודי
יש חדש
מסירות-נפש בשביל המילה
נגעים
מנוחה של רבי
כוחה של חברותא
הנער האמיץ
הגאולה – לידת זכר
בשביל זה יש 'ידידים'
ברכת האילנות – כיצד?

יומיים לפני פורים. שני ילדים קטנים נלכדו על אדן החלון בביתם, בקומה השמינית. הילדים, בני 4-5, היו לבד בבית, התיישבו על הסורגים שבחלון חדרם ובטעות סגרו מאחוריהם את החלון. עוברים ושבים נחרדו מהמראה המבהיל ומיהרו לחייג למשטרה. עד שהשוטרים באו התייצבו במקום שני אברכים חייכנים. בעזרת סנפלינג חירום שהרכיבו השתלשלו מהגג וחילצו את הילדים.

האברכים משתייכים לארגון החסד 'ידידים'. מטרתו הראשונית הייתה מתן סיוע לנהגים שנתקעו בכביש, אך במהרה נהפך לארגון חסד כללי, או כפי שמגדיר זאת מייסד הארגון, ר' מאיר וינר: "עזרה ראשונה לא-רפואית".

חבר תקוע בכביש

הכול התחיל בימי מלחמת לבנון השנייה. וינר (30), אברך ממודיעין-עילית, היה מתנדב במד"א ובזק"א. לאורך היום דיווח על אירועי חירום. "יום אחד צלצל אליי חבר וסיפר שנתקע בכביש 443", הוא מספר. "שאלתי ברשת הקשר אם מישהו נמצא באזור, ואכן היה אחד כזה ונחלץ לסייע. זמן קצר לאחר-מכן צלצל עוד חבר וגם לו סייעתי. בעקבות זאת גמלה בליבי החלטה להקים ארגון ארצי".

מהר מאוד הצטרפו אליו עשרות חברים, ובתוך כמה חודשים קם ארגון מסודר, שמפעיל מוקד ארצי הפועל כל שעות היממה (057-3131310). מטרת הארגון לעזור לכל אדם שנתקע בכביש: נהג שזקוק להתנעה, רכב שנתקע בלי דלק ועוד. בהמשך מצאו את עצמם מוקפצים גם לאירועי חירום אחרים. "יש ארגון דומה בארה"ב, ותמיד שאלתי את עצמי למה לנו, הישראלים, אין ארגון דומה. עכשיו יש", הוא מחייך.

קיוסק פיקוד

כיום פועלים בארגון כשמונה-מאות מתנדבים, בכל רחבי הארץ. במהלך היום וינר יושב במוקד הראשי ומנתב את קריאות העזרה. חדר הפיקוד מתנהל מקיוסק 'שהכול', בבעלותו של וינר. צרכני הקיוסק כבר התרגלו לצלילי הרקע המיוחדים – קריאות מכשיר הקשר של וינר. "לקוחות שבאים לשלם בקופה ורואים שאני מפנה אירוע לאחד המתנדבים, אומרים לי תמיד: 'קודם סיים את האירוע, אחר-כך תתפנה אלינו'".

בשבת יש מוקדן לא-יהודי שמעדכן אם יש אירוע חירום. "אנחנו מתייעצים עם רב, ומתנהלים על-פי פסיקתו. בדרך-כלל, האירועים שאנו נחלצים אליהם בשבת קשורים לילדים שנעלמו ואנחנו יוצאים לחפש אותם. כל האירועים עד היום הסתיימו בטוב, ברוך השם", הוא אומר.

התדמית משתפרת

אפשר לשבת שעות עם וינר ולשמוע סיפורים מפעימים על מסירות המתנדבים. "בעת האחרונה, ביום שישי אחר-הצהריים, הוזעקנו לאתר ילדה שהייתה צריכה להגיע לקריית-ספר והמשיכה באוטובוס לבני-ברק. מתנדבים שלנו מצאו אותה במהירות, הביאו אותה ליעדה, והספיקו להגיע לביתם בדקות האחרונות שלפני כניסת השבת", הוא מספר.

"לפני חודש נסע אדם ביער בן-שמן בג'יפ שלו ונתקע שם. חברו, שבא לחלצו, נתקע אף הוא בבוץ. הם התקשרו אלינו. שיגרתי במהירות מתנדבים למקום ואלה חילצו אותם. המחולצים פרסמו דברי תודה בכמה בימות, והדגישו שיחסם לחרדים השתנה בעקבות זאת מן הקצה אל הקצה".


וינר בחמ"ל הפיקוד במירון, אשתקד. חסד בכבישים


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)