חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:43 זריחה: 6:02 כ"ב באדר התשפ"א, 6/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ירידה לצורך בירור
מאמרים נוספים בפרשה
הכוונה הכללית נמצאת בפרטים
מלאכים ממש
שליחות של מלאכים
בבית - זה אחרת לגמרי
יעקב כבר מוכן לגאולה
גם כשמגיע, מבקשים צדקה
שילוב כל הכוחות
למה הוחלף שמו של יעקב?
בין יהודים לגויים
שלמות העם בבוא הגאולה
לא לפחד מעשיו
מסירות נפש
הטעות קיימת כדי לתקנה
השלב הראשון של קיום תורה ומצוות
מחילת עוונות ביום החופה
מי נשאר ומי עוזב
ספר בראשית - ספר החיים של יהודי
יציאה חיובית
ירידה לצורך בירור
שלב הירידה שלפני העלייה

פגישתו של יעקב עם עשיו אחיו הייתה משופעת בביטויי הכנעה מצד יעקב. פעמים רבות כינה את עשיו "אדוני" ואת עצמו "עבדך". שלח לו דורון ואף השתחווה לפניו שבע פעמים. מדוע השפיל יעקב את עצמו לפני עשיו, בשעה שאימו קיבלה בנבואה עוד קודם לידתם כי עשיו יעבוד את יעקב ("ורב יעבוד צעיר"), ויעקב אף קיבל מאביו את הברכה "הווה גביר לאחיך"?!

בפשטות אפשר להסביר זאת בכך שיעקב חשש "שמא... נתלכלכתי בחטא". הלוא בגלל החשש הזה התפלל לקב"ה "הצילני-נא מיד אחי, מיד עשיו, כי ירא אנוכי אותו". אבל הסבר זה אינו חלק, שכן הנבואה והברכה "הווה גביר לאחיך" לא הותנו בדבר, ומדוע עשה יעקב פעולה הפוכה עד כדי כך שקרא לעשיו "אדוני" ולעצמו "עבדך"?!

לא חטא

במדרש נאמר שיעקב אכן נענש בגלל התנהגותו זו כלפי עשיו. אולם ברור שאין לראות בכך עניין של חטא חלילה. האבות הקדושים היו בטלים לחלוטין כל ימיהם לרצון האלוקי, ולא היה מקום אצלם לעניין של רע או חטא. על-כן גם השפלה זו של יעקב כלפי עשיו, אף שנענש עליה, לא הייתה בגדר חטא במובנו הפשוט.

ההוכחה לכך היא מהעובדה שהתנהגותו זו של יעקב כלפי עשיו משמשת דפוס התנהגות שעלינו להתנהג על-פיו במצבים דומים. חז"ל לומדים מהתנהגותו זו של יעקב ש"מחניפים לרשעים בעולם הזה מפני דרכי שלום". אילו זו הייתה פעולה לא-רצויה וחטא חלילה של יעקב, לא היינו יכולים ללמוד ממנה.

שורש עליון

תורת החסידות מסבירה, ששורשו של עשיו גבוה משורשו של יעקב, וכאשר יעקב מברר את עשיו, מאיר ביעקב האור העליון משורשו של עשיו. לכן שלח יעקב מלאכים אל עשיו ואמר לו "אדוני", וכינה את עצמו "עבדך", שכל זה היה מכוון כלפי שורשו של עשיו.

בעבודת הבירורים יש בכללות שתי דרכים: האחת, שמאירים מלמעלה אור גדול ונעלה של קדושה, הדוחה את הרע ומושך אליו את ניצוצות הקדושה שבו. דרך שנייה, שיורדים אל המתברר ומתלבשים בלבושיו, ומתוך ההתעסקות עמו, מלמטה, הופכים את הרע לטוב. בבירור זה יש מעלה, שהוא בא מצד המתברר עצמו.

ירידה והתלבשות

השפלתו של יעקב כלפי עשיו מבטאת את דרך-הפעולה השנייה. יעקב שאף לברר את עשיו לא רק על-ידי גילוי אור מלמעלה, אלא שהוא-עצמו, מלמטה, יודה שעליו לעבוד את יעקב. לכן השפיל את עצמו, ירד מדרגתו והתלבש בלבושיו של עשיו, ודווקא על-ידי זה גרם לעשיו להודות בברכות שקיבל יעקב מיצחק, באמרו "יהי לך אשר לך".

בפעולתו זו הצליח יעקב לברר את עשיו ולקבל את האורות העליונים הנובעים משורשו של עשיו. בירור זה יגיע לשלמותו בזמן הגאולה, כפי שאמר יעקב: "עד אשר אבוא אל אדוני שעירה" בקיום הייעוד "ועלו מושיעים בהר ציון לשפוט את הר עשיו, והייתה לה' המלוכה".

(לקוטי שיחות כרך טו, עמ' 294) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)