חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 ט"ו בתמוז התשע"ט, 18/7/19
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הילד מנצח את הענק

המדרש מספר על עימות שהתנהל במשתה שעשה אברהם לרגל "הגמל את יצחק". עוג מלך הבשן, הרשע, ניסה כבר אז את כוחו להזיק ליצחק, אך הטובים ניצחו. הלקח לימינו.
מאמרים נוספים בפרשה
קנאות לאהבת-ישראל
קנאות מתוך שלום
איך מגיעים לשלמות הטוב?
להיות איש פלא
פינחס זה אליהו
זיכוך נצחי
המפתח נמסר לידינו
המפתח נמסר לידינו
מסירת-נפש שמביאה את הגאולה
כוחו של הרהור תשובה
נחלת הלוויים בזמן הגאולה
נחלה לעתיד
לכל יהודי נחלה משלו
שלוש רמות של התקשרות
גם ההקדמות חשובות
אהבת ארץ-ישראל
הקב"ה מודה לדברי הנשים
כוחה של תפילה אחת
יהודי נדרש להיות "נביא לגויים"
מסירות-נפש שלמעלה מהתורה
חביבות מיוחדת לענייני קדושה

עיקר תולדותיהם של צדיקים - מעשים טובים (בראשית רבה פרשה ל,ו)

פרשתנו נפתחת במילים1: "ואלה תולדות יצחק בן אברהם". המילה תולדות מתפרשת בשני מובנים: א) ילדים, צאצאים; ב) מעשים טובים, כנאמר במדרש2: "עיקר תולדותיהם של צדיקים תורה ומצוות". אומרת התורה: בזכות מה היו ליצחק 'תולדות', כלומר, צאצאים ומעשים טובים - בזכות העובדה ש"אברהם הוליד את יצחק" - בזכותו של אברהם אבינו.

נתבונן אפוא בחינוך שהעניק אברהם ליצחק בנו.

בין הדברים שנתחדשו אצל יצחק אבינו הייתה העובדה, שהוא הראשון שנימול בהיותו בן שמונה ימים, וכמו-כן היה הראשון שנכנס למצוות בגיל שלוש-עשרה. שני הדברים הללו מרומזים על-פי דברי חז"ל בפסוק3: "ויעש אברהם משתה גדול ביום הגמל את יצחק" - 'הגמל' רומז לברית4 ('הג' בגימטרייה 8 - 'מל'), וכן יש בו רמז לבר-מצווה - "שנגמל מיצר הרע ליצר טוב".5

כל הגדולים

במשתה הגדול שעשה אברהם נכחו כל גדולי הדור, ובתוכם גם עוג מלך הבשן ומלכי האומות. המדרש מספר6, שעוג לגלג על כל השמחה ואמר, שהוא יכול למעוך באצבע אחת את בנו יחידו של אברהם. אמר הקב"ה: "חייך, שתראה אלף אלפים וריבי רבבות יוצאים מבני-בניו", ושסופך ליפול בידם.

עימות זה מייצג את דרכו של יהודי. העימות פרץ דווקא בנקודה שמבטאת את ייחודו של יהודי - יום המילה, שבו נוצרת התקשרות אין-סופית עם הקב"ה, או יום בר-המצווה, שבו רוכש היהודי את יצר הטוב. מולו מתייצב העולם הגדול ואומר לו: "יכולני למעוך אותך באצבע אחת".

מול כל העולם

עוג הענק עומד מול אברהם. לכאורה אברהם בודד בדרכו. הוא אף כונה 'העברי' -"אחד היה אברהם"7 - כי עמד בעבר אחד, כמי שמאמין בה' אחד, וכל העולם עמד מולו, בעבר השני, והאמין בעבודה-זרה. אילו סיכויים היו לאברהם לעמוד מול כל העולם?

ובכל-זאת לא נרתע אברהם. הוא הפיץ בכל מקום את ההכרה שה' הוא "א-ל עולם"8 - לא "א-ל העולם", שיכול להתפרש כאילו העולם הוא מציאות עצמאית ושהקב"ה רק שולט עליו, אלא "א-ל עולם", שכל מציאותו של העולם היא רק ביטוי של הכוח האלוקי - אין עוד מלבדו.9

המסר הועבר

כאשר אברהם הולך בדרך זו, מבטיח הקב"ה ש"אלף אלפים וריבי רבבות" ימשיכו את דרכו ושסופם של מתנגדיו ליפול ביד בניו. זה המסר שהעביר ליצחק בנו, ובכוח זה זכה יצחק ל"תולדות" - להמשך הדרך.

הלקח בעבורנו ברור למדי. אף אנו עומדים מול עולם שהרע גובר בו. הוא נראה מאיים לא פחות מעוג הענק העומד מול ילד רך. צריך לזכור, ש"מעשי אבות סימן לבנים".10 כוחו של אברהם עובר בירושה גם אלינו. יש לנו הכוח שלא להתרשם מהפרעות העולם ולהוסיף לעסוק בתורה ומצוות ולהכשיר את העולם לבוא הגאולה השלמה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך א, עמ' 45)

--------------

1) פרשתנו כה,יט.

2) בראשית רבה פרשה ל,ו. תנחומא ופירוש רש"י ריש פרשת נח.

3) בראשית כא,ח.

4) פרקי דרבי אליעזר פרק כט. תוס' ד"ה שש, שבת קל,א.

5) בראשית רבה נג,י. ראה פירוש רש"י (במדרש) ד"ה בן כ"ז, שם יא.

6) בראשית רבה שם.

7) יחזקאל לג,כד, ומבואר בבראשית רבה מב,ח.

8) בראשית כא,לג.

9) דברים ד,לה.

10) אור התורה ריש פרשת לך. וראה רמב"ן בראשית יב,ו: "כל מה שאירע לאבות סימן לבנים".   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)