חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:44 זריחה: 6:00 כ"ד באדר התשפ"א, 8/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יעקב כבר מוכן לגאולה
מאמרים נוספים בפרשה
הכוונה הכללית נמצאת בפרטים
מלאכים ממש
שליחות של מלאכים
בבית - זה אחרת לגמרי
יעקב כבר מוכן לגאולה
גם כשמגיע, מבקשים צדקה
שילוב כל הכוחות
למה הוחלף שמו של יעקב?
בין יהודים לגויים
שלמות העם בבוא הגאולה
לא לפחד מעשיו
מסירות נפש
הטעות קיימת כדי לתקנה
השלב הראשון של קיום תורה ומצוות
מחילת עוונות ביום החופה
מי נשאר ומי עוזב
ספר בראשית - ספר החיים של יהודי
יציאה חיובית
ירידה לצורך בירור
שלב הירידה שלפני העלייה

ויהי לי שור וחמור (בראשית לב,ו)

כאשר שלח יעקב אבינו את המלאכים אל עשיו אחיו, התבטא במילים "ויהי לי שור וחמור". מלבד המשמעות הפשוטה התכוון בכך לרמוז מסר עמוק יותר: על "וחמור" אומר המדרש: "זה מלך המשיח, שנאמר עני ורוכב על חומר". יעקב הודיע אפוא לעשיו: יש לי כבר גם "חמור", "זה מלך המשיח", אני כבר מוכן לגאולה.

מתעוררת כאן השאלה, מדוע רמז יעקב אבינו את הגאולה השלמה דווקא באמצעות "חמור"? הלוא הגמרא מציינת שתי אפשרויות לביאת המשיח: אם "זכו" יופיע על ענני השמים, ואם "לא זכו אזיי יגיע על חמור, "עני ורוכב על חמור". מדוע אפוא רמז יעקב דווקא לגאולה באופן של "חמור"?

"חמור" - חומר

ה"חמור" מופיע לא רק אצל המשיח, אלא גם אצל אברהם ומשה, וחז"ל אומרים שזה אותו חמור. משמעות הדבר, שמדובר בעניין אחד, שמתחיל באברהם, נמשך על-ידי משה ומגיע לשלמותו אצל משיח-צדקנו.

ה"חמור" רומז לחומר, לחומריותו של העולם. אברהם אבינו התחיל את זיכוך העולם, ומשה רבנו קיבל את התורה, שבאמצעותה עוסק עם-ישראל בהחדרת הקדושה האלוקית לתוך העולם ובזיכוכו של חומר העולם. בביאת משיח-צדקנו יגיע תהליך זה לסיומו, ולכן המלך המשיח מכונה "רוכב על חמור", דבר המבטא את השליטה המוחלטת של האלוקות על חומר העולם.

מעלת הזיכוך

מכיוון שדווקא זיכוכו של העולם החומרי הוא המביא את הגאולה וביאת המשיח, יש לומר שבמאמר הגמרא שהוזכר לעיל טמון רמז ברוח זו: אם עם-ישראל עוסק ב"זכו", מלשון זך ורוחני, בעבודה רוחנית, בדברים זכים ועליונים בלבד – כי-אז הגאולה תבוא באופן של "ענני שמיא", גילוי מלמעלה, שיורד בהדרגה למטה.

לעומת זאת, אם העבודה של עם-ישראל היא בבחינת "לא זכו" – הם עובדים גם עם דברים שאינם זכים ורוחניים, ופועלים להחדרת הקדושה האלוקית גם לתוך המציאות הגשמית והחומרית – אזיי תבוא הגאולה באופן של "עני ורוכב על חמור", כשהחומר עצמו נהפך להיות כלי לאור הקדושה, ובכך מגיע האור האלוקי אל תוך-תוכה של המציאות הגשמית, למקומות שהנשמה עצמה לא הייתה יכולה להגיע אליהם.

מהירידה לגאולה

לזה רמז יעקב באומרו "ויהי לי שור וחמור". הוא אומר לעשיו: בשנים שהייתי אצל לבן עסקתי בבירור החומר, בזיכוך המציאות הגשמית והחומרית. לא הסתפקתי בעבודה רוחנית ובדבקות הנפש בקב"ה, אלא פעלתי שהמציאות החומרית עצמה תזדכך. לכן אני כבר מוכן לגילוי הנעלה ביותר – "עני ורוכב על חמור".

מכאן עלינו להפיק הוראה, שזיכוך העולם והכנתו לביאת המשיח נעשים דווקא על-ידי היציאה מד' אמות של תורה ותפילה כדי לפעול בעולם ולבררו ולזככו. על-ידי עבודה זו נזכה בקרוב ממש לגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך א, עמ' 70) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)