חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:33 זריחה: 6:00 ט"ו באב התש"פ, 5/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

למעלה מכוח האדם
מאמרים נוספים בפרשה
כוחה של ברית-מילה
גם צדיק נדרש למול את עצמו
למעלה מכוח האדם
מלאכים כאורחים
שינוי הטבע כדי להציל נפשות
גמילות-חסד של יהודי
גמילות חסדים על-שכלית
לפעמים הלחץ מועיל
להוסיף לחפור
קיום מצוות בדרך הטבע
הכוח הרוחני שבהכנסת אורחים
האהבה הגדולה מכולן
בלי שום שיקולי תועלת
הפך את הברכה לשבועה
סיפורה של הנשמה הזועקת
חפירת בארות ומשמעותה
חינוך הילדים משקף את מהותנו
איך זוכים להתגלות של הקב"ה

וירא אליו ה' (בראשית יח,א)

פרשת וירא באה בהמשך לפרשת לך-לך, ושתיהן מספרות על אברהם אבינו. עם זאת עובר ביניהן קו ברור מאוד - פרשת לך-לך מספרת על אברהם קודם שנכנס בברית-המילה עם הקב"ה, ואילו פרשת וירא מספרת על אברהם לאחר שנימול.

נאמר בספר הזוהר, שקודם שנימול אברהם הייתה נבואתו בדרגת 'מחזה', כמו שנאמר "היה דבר ה' אל אברהם במחזה", ואילו לאחר שנימול הגיע לדרגה עליונה יותר של נבואה - "וירא אליו ה'" (ובפסוק זה נפתחת פרשתנו), שהיא התגלות גדולה לאין-ערוך.

אבנים ולבנים

ההבדל בין 'מחזה' ל'וירא' בא לידי ביטוי גם בעצם הלשון - המילה 'מחזה' היא בארמית, ואילו 'וירא' היא בלשון-הקודש. כל השפות של בני-האדם הן שפות מוסכמות - בני-אדם החליטו והסכימו על מילים ושמות מסויימים. לעומת זאת, לשון-הקודש היא לשון אלוקית, שבה ברא הקב"ה את העולם, ויש קשר פנימי בין כל מילה ובין תוכנה ומשמעותה.

מילים בכלל נמשלו לאבנים. כשם שמאבנים בונים בתים, כך מצירופי המילים בונים משפטים ורעיונות. שני הסוגים הנ"ל שבמילים (שפות אומות-העולם ולשון-הקודש) מקבילים לשני הסוגים בחומרי הבניין - אבנים ולבנים. בשתיהן אפשר לבנות בית, וההבדל הוא, שאבנים הן מעשי ידי שמים ואילו לבנים הן מעשי ידי אדם.

התאחדות גמורה

זה אפוא ההבדל בין דרגתו של אברהם אבינו קודם שנימול לאחרי המילה: אמנם גם קודם שנימול אברהם קיים את כל התורה כולה והגיע לדרגה רוחנית גבוהה, אבל כל זה היה במסגרת המגבלות האנושיות. הוא הגיע לדרגה הגבוהה ביותר שבן-אדם, בכוחותיו האנושיים, מסוגל להגיע אליה.

אולם בברית-המילה ניתן לו כוח לעלות לדרגה עליונה לאין-ערוך - להתחבר ולהתאחד עם הבורא. מכאן ואילך עבד את עבודתו לא רק בכוחותיו האנושיים, אלא בכוחותיו האין-סופיים של הקב"ה. יתרה מזו: בברית-המילה נתבטלה לגמרי מציאותו הקודמת, ונוצרה מציאות חדשה, המאוחדת התאחדות גמורה עם הקב"ה.

לשאוף ולהגיע

לכן קודם שנימול אברהם הייתה נבואתו בדרגת 'מחזה', לשון בני-אדם. זו התגלות אלוקית במידה שבן-אדם מסוגל להגיע לקלוט ולהשיג, שהיא התגלות המתלבשת בלבושים המעלימים את מהותה. אולם לאחר שנימול הגיע לנבואה בדרגת 'וירא', בלשון-הקודש - שהיא התגלות בדרגת ראייה, שרואים את עצם המהות של הגילוי האלוקי.

"מעשי אבות סימן לבנים". אברהם אבינו מלמדנו, שגם כשמגיעים לדרגה הגבוהה ביותר שבן-אנוש מסוגל לה, אין להסתפק בזה וצריכים לשאוף להגיע להתאחדות מלאה עם הקב"ה. וכאשר האדם עושה כל התלוי בו, נותן לו הקב"ה את הכוחות מלמעלה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך י, עמ' 49)   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)